Статті
Вчителям
14 Березня 2024

Хто такий ментор в освіті

Менторство в школі, як стати ментором класу – поради від рекрутерки в освіті Анни Зайцевої

Попередній перегляд автора Тетяна Борщ
Тетяна Борщ
Попередній перегляд статті Хто такий ментор в освіті

Засновниця сервісу добору освітніх закладів School Navіgator Ірина Єцкало провела вебінар з досвідченою ейчаркою та рекрутеркою в освіті Анною Зайцевою про те, хто такий ментор саме в освітньому контексті і які потрібні особисті якості й навички, щоб стати ментором класу, а Освіта Нова записала головні тези.

Рекрутинг в освіті

За словами пані Анни, її вибір професії рекрутерки в освітній сфері обґрунтовується особистою історією. Донька вчительки з дитинства знає, чим і як живуть вчителі. Тому це місія пані Анни – у такий спосіб впливати на освіту, змінювати її на краще: хорошим школам підшукувати хороших вчителів, а хорошим вчителям знаходити школи, де вони могли б найкраще розкритися. До речі, пані Анна проводить кар’єрні консультації, і якщо це для вас актуально, то звертайтесь у Telegram.

Хто такий ментор взагалі

До School Navigator звернулась директорка приватної школи з запитом знайти ментора класу. І ця подія і стала причиною провести вебінар, щоб з’ясувати, чи всі освітяни мають спільне розуміння цієї посади. 

Історія менторства починається ще з Давньої Греції: коли Одіссей вирушив на Троянську війну, то опікуном його сина і довіреною особою по всіх питаннях став чоловік, на ім'я Ментор. Ця легенда лягла в основу твору французького письменника Франсуа Фенелона «Пригоди Телемаха», який вийшов у 1699 році. Саме завдяки цьому роману ім’я Ментора стало відоме широким колам. Його почали використовувати як синонім до слів «учитель», «порадник», «наставник», «консультант». Приблизно те ж саме нам розкаже словник: у ментора є три основні ролі – вихователь, керівник, наставник.

Чому наставник не дорівнює ментор

Менторінг використовується в різних сферах, бізнесі зокрема. Багато хто з відомих бізнесменів згадують, що досягли успіху завдяки тим, хто вчасно дав пораду, щось підказав чи підтримав. До прикладу, в книжці Наполеона Хілла «Думай та багатій» також згадується пошук наставників і група підтримки як одна зі сходинок до успіху.

Ментор в бізнесі чи в будь-якій іншій сфері – це людина, яка пройшла певний професійний шлях і здобула досвід та експертизу, яка вже зробила помилки і знайшла їх рішення, яка знає, де знаходяться підводні камені і де потрібно підстелити соломки. В освіті це може бути вчитель-методист, до якого звернувся молодий вчитель чи вчителька, які роблять перші кроки в професії педагога. Не без того – новачок буде вчитися на своїх помилках, але краще обійтися без деяких, заручившись підтримкою ментора.

Молодий фахівець сам знаходить собі ментора, людину досвідчену і з експертизою, домовляється з нею про консультації, і це справа добровільна з двосторонньою відповідальністю.

Наставник же –  справа за призначенням. У корпоративній сфері є така практика, коли новачку призначається на 11-й день роботи наставник. Тобто новому співробітнику дається 10 днів на адаптаційний період: ввійти в курс справ, ознайомитись з кодексом поведінки в компанії, писаними та неписаними правилами, особливостями посади тощо. 

А далі наставник намагається впродовж 21 дня спровокувати новачка на всі помилки, яких він може припуститися у своїй роботі. Тобто завдання наставника – «підвести до прірви і не дати зробити останній крок», тобто показати, як можна запобігти найрозповсюдженішим помилкам.

Це і є головна відмінність: наставником стають добровільно-примусово, ментором – за власним бажанням при запиті.

Ментор та наставник в освіті 

Ментор в освітньому контексті – це людина, яка працює з класом і має перелік обов’язків в контексті педагогічної посади, яка має час і натхнення брати активну участь в менторінгу. Зазвичай не викладає нічого і є по суті класним керівником.

Наставником може бути вчитель-предметник, який супроводжує дітей, захоплених його предметом, в глибшому опануванні. Наставник складає для учня індивідуальну траєкторію розвитку і досягнення певної мети. Наставник насамперед людина з конкретною експертизою і досвідом і яка має бажання ділитися своїми знаннями і висновками. 

Ментор в початковій школі – людина. яка має побачити потенціал дитини і її здібності, поставити до відома батьків, як їм розвивати дитину, ґрунтуючись на її сильних сторонах , дає підказки, як підсилювати сильні сторони дитини і як краще розвивати дитину, щоб це було ефективно. 

За словами пані Анни, якби вона була ментором, то допомагала б вчителям, як виявляти здібності в дітей і розкривати їхній потенціал і потім би допомагали складати й освітню траєкторію, і професійну.

Особистість ментора

Як зрозуміти, чи ви готові стати ментором класу? Ось кілька рис характеру, які потрібні ментору на своїй посаді.

Насамперед ментору потрібні такі вміння і навички:

 • навичка активного слухання (ментор має почути і зрозуміти, чого воліє дитина і що її бентежить)
 • навичка критичного мислення і гнучкість (вміння моніторити і аналізувати інформацію)
 • експертність і досвід в роботі з дітьми певного віку (до того ж розуміння вікової психології)
 • позитивна комунікабельність – яскраво виражена екстравертність, така робота не підходить інтровертам, адже більша її частина пов’язана зі спілкуванням
 • організаторські здібності і відчуття часу (ментор, як правило, організовує екскурсії, перерви, подорожі тощо)
 • копіїїзм (в школі і батьки, і персонал, і діти мають дотримуватись певних правил і норм, інакше буде хаос, а копіїїзм є навичкою дотримуватись правил та норм і відтворювати щось за зразком)
 • вміння доносити інформацію так, щоб її всі розуміли
 • вміння ставити цілі разом з дітьми і діагностувати мотивацію. 

Цікавий факт: копіїїзм разом з аналітично-критичним мисленням дорівнює креативності. Той, хто вміє дослідити норми і правила, вимоги і додати щось нове, той зможе зробити щось креативне.

А ось тут ви вже можете подивитися на детальні очікування та обов’язки людини на вакансію «Ментор класу»:

 • Активна та легка на підйом людина з хорошими організаторськими здібностями;
 • Уміє знаходити спільну мову з учнями, батьками, колегами;
 • Постійно навчається та розвивається, показуючи своїм прикладом цінність life long learning для учнів.

Що доведеться робити:

 • Щодня організовувати цікаве та безпечне дозвілля учнів на перервах та під час прогулянки.
 • Супроводжувати учнів під час екскурсій, поїздок тощо.
 • Організовувати і проводити виховну роботу з учнями.
 • Курувати проєктну роботу учнів.
 • Проводити індивідуальні зустрічі з учнями.
 • Контролювати успішність та дотримання учнями правил школи.
 • Комунікувати з батьками щодо успішності, поведінки та інших, пов'язаних з навчанням питань.
 • Бути для учнів рольовою моделлю.
 • Дбати про позитивну атмосферу в класі, спонукати учнів до саморозвитку.

Пані Анна наголосила, що не треба оминати вакансію, якщо у вас немає збігу на 100 відсотків з очікуваннями від кандидата, головне, щоб вона вам відгукувалась. А в школах та інших закладах вже давно працює система навчання і вас можуть необхідного навчить. Якщо є сумніви, щодо подальшого кар’єрного розвитку, пані Анна готова вас проконсультувати. Запит на консультацію можете надсилати в Telegram

 

Доєднуйтеся до наших сторінок у ФейсбуціІнстаґрамі та телеґрам-каналу, щоб бути в курсі освітніх тенденцій

Продовжити Читати