Статті
For parents
01 January 2025

Вибір школи. З чого почати?

Кожна сім’я — унікальна, тому давати загальні поради важко без розуміння конкретних потреб. Але я постараюся допомогти вам зрозуміти, на що варто звернути увагу під час вибору школи

Попередній перегляд автора Ірина Єцкало
Ірина Єцкало
Попередній перегляд статті Вибір школи. З чого почати?

Привіт! Я Ірина Єцкало, і з 2020 року я допомагала сімʼям обирати приватні школи в Україні та за кордоном. За цей час я детально досліджувала запити кожної сімʼї та шукала найбільш дієвий алгоритм розумно підійти до цього питання. 

Звісно є сімʼї, яким щастить зустріти ту саму школу без довгих пошуків та страждань. Таке теж зустрічається і це чудово! Та я зосередилась на допомозі тим батькам, у яких є труднощі з цим процесом. 

Кожна сім’я — унікальна, тому давати загальні поради важко без розуміння конкретних потреб. Але я постараюся допомогти вам зрозуміти, на що варто звернути увагу під час вибору школи.

Найбільша спільна проблема, яку я зустрічаю - хаотичний процес вибору. Тобто, батьки на самому початку пошуку обирають собі школу фаворит, у яку йдуть, або з якою порівнюють усі інші. Або іще одна проблема - неможливість осягнути усі можливі варіанти. Також нерозуміння власних пріоритетних критерів робить цей процес важким. 

Процес вибору школи можна розділити на три великі етапи:

  1. Самоаналіз: Визначення власних очікувань від школи, створення списку пріоритетів та компромісів.

  2. Дослідження ринку: Збір об’єктивної інформації про різні школи за допомогою різних джерел, аналіз відгуків.

  3. Особисте знайомство: Відвідування шкіл, спілкування з адміністрацією та учнями.

 

№1. Самоаналіз.

Насправді на самому початку варто іще раз переконатись, що вам потрібна саме приватна школа. Чому ви хочете саме такий варіант освіти для своєї дитини? Які у вас основні очікування або болі повʼязані з цим вибором? 

Це питання може виникати на кожному етапі процесу, тому важливо одразу дати собі на нього чітку відповідь. Бо якщо ви точно не розумієте, навіщо саме приватна школа, ви будете губитися в морі інформації. Варто переконатися, що саме цей варіант освіти відповідає вашим потребам і дитині, адже існує чимало альтернатив — хоумскулінг, антискулінг, педагогічний патронаж, непогані державні школи та інші форми навчання.

Після того, як ви визначили свою мотивацію, переходьте до конкретики. Часто ми покладаємось на поради знайомих або гуглимо найближчу школу на карті, але це не завжди найкращий шлях саме на цьому етапі. Вам необхідно створити свій особистий список вимог до школи перед тим, як ви взагалі будете бодай що про них дізнаватись і питати порад у своїх знайомих. 

Один дуже важливий нюанс: намагайтесь уникати абстрактих критеріїв, які ви не можете ніяк окрім досвіду поміряти. Наприклад, ви хочете, щоб вашу дитину поважали (хто ж не хоче?), як це виміряти? Запитайте себе, в чому виражаєтья повага для вас. Питайте себе до тих пір, поки ви не відчуєте, що ось це можна побачти на початку знайомства, або навіть по телефону дізнатись. 

Також моя практика підказує, що чудовий спосіб визначити критерії - сходити на попередню зустріч з психологом (якщо дитина віку до 13 років) або зі спеціалістом з профорієнтації, щоб дізнатись важливі деталі, на які ви могли не звернути увагу раніше. У моїй практиці це було допоміжним фактором. 

Тож, як підійти до формування списку побажань?

  1. Сімейна нарада. Сядьте всі разом і складіть список бажань кожного. Важливо залучити дитину, адже саме вона буде проводити багато часу у школі.
  2. Спочатку записуйте все, що приходить на думку, без обмежень. Це може бути будь-що: від розміру класів до певних позашкільних занять.
  3. Навпроти кожного пункту визначте, на які компроміси ви готові піти, якщо не всі бажання зможуть реалізуватися.
  4. І нарешті, оберіть кілька пунктів (до трьох), без яких ви точно не готові розглядати жодну школу. Це ваші ключові критерії. Усе інше можна класифікувати як "бажано, але не обов’язково".

Цей етап важливий, адже тепер у вас є чітке розуміння, чого саме ви хочете від школи. Після цього етапу вас буде важче збити, відвернути та замилити око. Ви готові переходити до пошуку.

 

№2. Дослідження ринку.

У вас вже є електронна таблиця або блокнот зі списком ваших бажань, ви визначили ваші пріоритети у цьому списку, тепер навпроти кожного пункту вам простіше ставити коментарі по кожній школі, яку ви зустрінете, щоб швидше їх порівняти між собою і залишити для фінального вибору тільки ті, які пройшли краш-тест обʼєктивними фактами, які важливі саме для вашої сімʼї.

Ваша задача на цьому етапі: побачити усі можливі варіанти, які теоретично підходять вам по вашим критеріям. 

Зараз існує багато шляхів для пошуку інформації:

  1. Пошукові системи (Google, наприклад). Тут ви побачите усі варіанти шкіл, які гарно оптимізували свої сайти й пристосували до пошукових запитів. Гортайте якомога більше сторінок у пошуковій системі й зупиніться тільки тоді, коли школи почали повторюватись і на черговій сторінці вже усі посилання на знайомі вам назви.

  2. Карти. Якщо одним із ваших основних критеріїв була саме фізична школа і ви маєте бажаний радіус доступу, то цей спосіб вам підійде. Тут є ризик того, що не усі школи могли себе позначити на картах, або перенести локацію, якщо переїздили. На коментарі більшою мірою тут не дивіться. Я мала випадки, коли одну зі шкіл, де я працювала почали топити боти конкурентів, виставляючи низькі оцінки та залишаючи неприємні відгуки, які не мали нічого спільного з реальною ситуацією або дуже сильно гіперболізовану проблематику. Будьте обережні з відгуками від незнайомих людей. 

  3. Ваші сторінки в соціальних мережах. Мабуть, теж один із популярних способів пошуку будь-якої інформації. Людям подобається радити іншим те, що сподобалось для себе. Тож, зробивши пост на своїй сторінці, ви з великою ймовірністю отримаєте багато рекомендацій. Поки беземоційно збирайте кожну назву у вашу порівняльну таблицю. Збирайте і відгуки, вони теж корисні на цьому етапі, але поки не спирайтесь на них. Продовжуйте шукати усі варіанти та аналізувати в першу чергу на наявність ваших бажаних критеріїв. 

  4. Фейсбук групи є формою, якою колись були форуми однодумців на якусь спільну тему. Там теж можна залишити пост про пошук за вашими критеріями. Також можна пройтись по вже наявним запитам. Вони не будуть ідентичними з вашим, та найцінніше - кількість різних варіантів, які рекомендують коментатори. 

  5. Блоги, огляди, експерти по темах, які є суміжними зі шкільними питаннями. Підпишіться на таких блогерів, експертів, слідкуйте за їх оглядами. Завжди памʼятайте, що інформація, яку вони надають, може бути на правах реклами. Вони звісно мають її маркувати. Вам тільки треба бути з цим уважним. 

  6. Поради знайомих. Це завжди цікаво. Тим паче ці люди вам не чужі. Ви знаєте їх сімейну ситуацію, їх стиль обробки інформації та стиль прийняття рішень. Тож, зафіксуйте усе, що вони кажуть. Раптом є не дуже позитивні деталі у відгуку - запишіть це, а потім на зустрічі зі школою спитайте, як вони працюють з удосконаленням по цьому напрямку. Звісно, якщо ця школа залишиться у вашому вже скороченому списку. 

Важливо сказати, що часто батьки приймають рішення віддати дитину в ту ж саму школу, в яку ходить дитина їх друзів. Це може бути хибним рішенням, оскільки школа себе будує під певний запит та освітні потреби дітей. У дитини ваших друзів та вашої можуть відрізнятись як освітні потреби, так і освітні можливості. Це не означає, що не потрібно розглядати цей варіант - звісно потрібно, додайте його до списку шкіл, які ви розглядаєте, але не закохуйтесь в нього передчасно. 

  1. Ви починаєте шукати інформацію, і тут вам допоможе навіть таргетована реклама — як тільки ви проявите інтерес, вам будуть показувати пов'язані оголошення. Це ваш помічник, щоб виявити якомога більше варіантів, які вам потенційно можуть підійти. 

  2. Спеціалізовані пошукові платформи. Наприклад, School Navigator — це сайт, де можна порівняти школи за різними параметрами: ціна, локація, наявність класів тощо. Цей варіант зручний тим, що має стандартизований вигляд інформації й це знімає напругу на увагу при пошуку інформації. Тому що з якогось моменту ви просто починаєте втомлюватись від кількості нової інформації та різноплановості її подання. Якщо для вас ключовий критерій — вартість, ви зможете легко виставити бажані межі цін і відфільтрувати варіанти, що вам підходять. Часто там є статті, які ці школи про себе розміщують. 

Що стосується відгуків, то тут варто бути обережним. Негативні відгуки можуть залишати конкуренти або люди з особистими образами, тому краще довіряти думці тих, кого ви знаєте особисто. Запитайте у знайомих про їхній досвід. І якщо хтось розповідає про негативний досвід, дізнайтеся деталі: чому так сталося? Чи це була поодинока ситуація, чи системна проблема?

Ви шукаєте всюди, вносите в таблицю знайдену інформацію. Дайте собі час, щоб уся необхідна інформація до вас мала змогу дійти. Коли ви вже втомились від нових назв шкіл, або вони починають все частіше повторюватись - переходьте до скорочення списку. 

Робіть власний шорт-ліст.

Як це зробити?

  • По горизонталі або вертикалі виділяйте якимось кольором ті критерії, які для вас важливі та найбільше підходять під ваші потреби.

  • Посортуйте список по кольорах. Щоб нагорі списку були ті школи, які мають найбільше збігів з вашими критеріями. 

  • Іще раз подивіться на концепції 5 чи 10 перших шкіл. Скільки вам здасться посильним, стільки й дивіться. Є дуже великий шанс, що найперша або перша із трійки буде вашим найліпшим варіантом. 

Домовляйтесь про зустріч та перший пробний день для дитини. Ви вже заочно про цю школу знаєте майже все. Переходимо до етапу, де ви знайомитесь із простором та людьми. 

 

№3. Особисте знайомство.

Знайомтесь зі школою не тільки через особисті зустрічі та екскурсії, а й через пробні дні. Домовтесь зі своєю дитиною, що у неї зараз є відповідальне завдання і що будете йому/їй дуже за це вдячні. Це дійсно захоплива гра! 

На цьому етапі у вас є або немає емоційного звʼязку зі школою. Тут ви вже це можете собі дозволити і саме на цьому етапі емоції ваші та вашої дитини стають ключовим фактором вибору. Тут вже не страшно закохатись у “першу зустрічну” школу. 

 

Підсумок

Вибір приватної школи – це багатоетапний процес, який потребує ретельного аналізу та особистого залучення.

Кожна сім’я має свої унікальні потреби, тому важливо спиратись не на найкращу навчальну програму, про яку усі говорять, а на власні потреби та можливості. На початку вибору варто орієнтуватися на факти, а вже на кінцевому - на стан дитини та власні відуття. Важливо враховувати думку дитини, адже вона буде проводити багато часу в школі.

Дотримуючись описаних етапів, батьки зможуть знайти школу, яку не потрібно буде міняти посеред року, тому що вибір був не вдалим.

Вибір школи – це не випадковість, а результат свідомого та обґрунтованого рішення. Раптом ви відчули, що це забагато роботи для вас, я скажу, що поділяю вашу думку, і якщо є можливість делегувати беземоційний збір інформації та складання шорт-лісту комусь, то кінцевий вибір з відвідуванням школи та пробними днями потребує вашої належної уваги. 

Пам'ятайте, що ідеальну школу знайти не завжди можливо, але це не кінець шляху. Ви завжди можете адаптувати свої очікування або знайти альтернативу, яка підійде вашій родині. 

Бажаю вам успішного вибору та впевнених рішень!

Продовжити читати