Статті
For parents
21 April 2025

Іноземні мови без бар’єрів: як у КМDШ навчають дітей вільно спілкуватися зі світом

КМDШ: іноземні мови без репетиторів! Білінгвальні уроки, англомовні предмети, дебати та підготовка до IELTS з дитсадка.

Попередній перегляд автора Ірина Єцкало
Ірина Єцкало
Попередній перегляд статті Іноземні мови без бар’єрів: як у КМDШ навчають дітей вільно спілкуватися зі світом

Працювати в міжнародній компанії, мандрувати світом, вивчати закордонні експертні матеріали – володіння іноземними мовами відкриває безліч дверей і дарує свободу вибору. В Україні, аби обіймати низку високих держпосад, обов’язково потрібно офіційно підтвердити високий рівень англійської згідно з законом, ухваленим минулоріч. Тож як українські діти можуть ще у школі, без репетиторів, опановувати іноземні мови? Досвідом мережі приватних шкіл і садочків КМDШ Всесвіт поділилася заступниця директора з іноземних мов КМDШ Осокорки, PhD Юлія Шатравенко-Соколович.

Іноземна мова – не лише на уроці 

У КМDШ формують ставлення до іноземної мови, як до інструменту спілкування та пізнання світу, тому викладання не обмежується академічними годинами. Перша і основна іноземна мова, яку діти опановують ще з садочку – англійська. З третього класу учні шкіл на Осокорках та в Голосієві обирають другу іноземну мову – іспанську, німецьку чи французьку.

Вивчення іноземних мов здійснюється у групах рівневого поділу. Отже, за однакової кількості занять учні мають можливість опановувати предмет у притаманному для них темпі разом із однолітками, із якими відсутній суттєвий розрив у рівні сформованості іншомовних компетентностей. Таким чином реалізують принцип посильності, мінімізують освітні розриви і створюють комфортну атмосферу для кожного.

Білінгвальні уроки та англомовні курси. Вчителі іноземних мов разом із вчителями-предметниками подають матеріал уроку двома мовами, а часом навіть інтегрують дві іноземні мови. У середній та старшій школі є англомовні предмети, наприклад країнознавство та громадянська освіта. 

“Не уроками єдиними”. Іноземна мова часто звучить і поза уроками, наприклад на захистах “хвиль” (тематичних блоків) у початковій школі. Уже другий рік поспіль у КМDШ Осокорки учні четвертих класів готують англомовні вистави, а цьогоріч інтегрували в них також французьку, німецьку та іспанську мови. 

Англомовні дебати. З моменту заснування першої школи у КМDШ розвивається дебатний рух, який започаткувала нинішня директорка STEAM ШКОЛИ КМDШ ГРАНD Олена Сагітова. Він вчить дітей аналізувати, аргументовано доводити свою думку, дає розуміння, що думка, з якою ти не згоден, також може бути аргументована, розвиває критичне мислення, вчить гідно вигравати і програвати. З самого початку дебати в КМDШ відбувались саме англійською, і цю практику використовують досі.

Іншомовний контент, який обирають діти й підлітки. У навчанні вчителі використовують медіа контент та книги, які цікаві сучасним школярам. Також педагоги мотивують дітей споживати контент мовою, яку вони вивчають, і у позаурочний час. Це розширює словниковий запас, покращує вимову, допомагає краще сприймати іноземну мову на слух.

«Для підлітків надзвичайно важливим є те, що англомовний контент вони обирають самостійно, відповідно до їхніх інтересів, тож більш зацікавлені у ньому», — зазначила Юлія Шатравенко-Соколович.

Білінгвальне навчання

Крім практики мережі з упровадження білінгвальних та англомовних курсів, з 2024 року  у КМDШ Осокорки вперше реалізована білінгвальна програма для учнів п'ятого класу. У ньому діти опановують історію, математику, інформаційні технології (ICT) та робототехніку (Robotics) англійською мовою. Наразі триває набір у білінгвальний п’ятий клас на 2025-2026 навчальний рік.

«Для вивчення математики і природознавства у цьому класі ми свідомо обрали міжнародні підручники, які у свій час переклали для Нової української школи. Таким чином діти, хоч і навчаються англійською, не відстають від вітчизняної програми. Вона є насиченішою, ніж більшість закордонних аналогів», — розповіла пані Юлія.

Підготовка до IELTS та міжнародних іспитів

Цьогоріч 13 із 14 випускників КМDШ Осокорки ухвалили рішення скласти IELTS – міжнародний іспит із англійської мови, необхідний для вступу до іноземних ВНЗ. І всім це вдалося. Як у КМDШ готують до складання IELTS?

Насичена програма. У школярів – шість уроків англійської на тиждень та ще чотири з другої іноземної мови. З десятого класу починається посилена підготовка до IELTS. З цього часу в розкладі з’являються дві додаткові години англійської. А в першому семестрі 11-го класу – вже чотири, адже зазвичай іспит складають взимку. Найкращі результати по школі – це 8.5-7.5, що відповідають рівням С2-С1. 

Семестрові контролі. Мережа використовує тести у форматі Кембриджських іспитів, тож починаючи з першого класу учні звикають до такого випробування знань. Трекінг рівня сформованості іншомовних компетентностей і їхній прогрес здійснюється впродовж навчання учнів у школі за шкалою Cambridge English Scale. Крім того, щороку здійснюється мережевий моніторинг з англійської мови за допомогою онлайн-тесту Pearson Benchmark. Його результати корелюють із результатами семестрових контролів у Кембриджському форматі. 

Випускники КМDШ обирають різні професії – від журналістики до електроніки – і вступають в найрейтинговіші ВНЗ України та світу. Багато хто зазначає, що рівень володіння іноземною мовою, який дала їм школа, став їх конкурентною перевагою при вступі. Дехто вже працює у французькому видавництві, інші ведуть блоги англійською або навчаються у Британії на стипендії.

«Наші випускники успішно вступають до найкращих ВНЗ України, наприклад вони навчаються у КНУ ім. Шевченка, Києво-Могилянської академії, КПІ ім. Ігоря Сікорського, НМУ ім. О.О. Богомольця, Острозької академії та інших провідних університетів. Крім того, наші діти є студентами університетів Австралії, Австрії, Великій Британії, на Кіпрі, у Нідерландах, Німеччині, Польщі, США, Чехії та Швейцарії. Усі вони дуже молоді люди, їхні великі історії успіху ще попереду, але кожен з них надихає нас рухатися далі!» — підкреслила Юлія Шатравенко-Соколович.

Продовжити читати